בלוקצ'יין

הדרך הכי טובה כדי להבין את טכנולוגיית הבלוקצ’ין היא בצורה ויזואלית והסרטון הכי טוב שמצאתי בנושא הוא ללא ספק הסרטון הזה:

לטובת אלו שאינם שולטים באנגלית אכתוב כאן את עיקרי הדברים.
כדי להבין בלוקצ’יין יש להבין קודם את מה שנקרא SHA256 HASH. האש הוא חתימה דיגיטלית של כל דבר שתרצו להזין ולקודד. בין אם זה השם שלך, מכתב, חוזה, אישור על פעולה וכדומה. בין אם מדובר בספרייה שלמה או שתי אותיות כולם יקודדו באותו אורך של האש. החתימה של ההאש היא קשה לשחזור במדויק ולא ניתן לנחש אותה מראש.
בלוק הוא רמה אחת מעל ההאש. למעשה בבלוק מוסיפים את מספר הבלוק ואת הנונס שזה עוד פיסת מידע. ניתן להחליט לפי הקוד של הבלוק מתי הבלוק הוא חתום או מאושר. היינו שלא ניתן להוסיף או לשנות בו מידע מבלי לשנות את הקוד שלו. הנונס הוא המספר שמנסים לשנות כדי לבדוק האם הבלוק חתום או תקין.
לפעולה שבה מנסים לגלות מהו הנונס המתאים ליצירת בלוק מאושר או חתום קוראים כרייה.
מהו אם כן בלוקצ’יין? זוהי שרשרת של בלוקים הקשורים אחד לשני בשירשור. כך שכל שינוי באחד גורם לשינוי בקודם. כל בלוק מצביע אך ורק לבלוק הקודם לו. אם משנים מידע באחד הבלוקים הוא הופך ללא מאושר וגורם לכל אלו שבאים אחריו להפוך ללא מאושרים. כלומר אם שוברים בלוק אחד אזי כל השרשרת שמגיעה אח"כ נשברת גם כן.
אם כן כדי לשנות משהו בבלוק מסויים יש צורך לתקן, לכרות או לשנות את כל השרשרת שמגיעה אחריו. זו הסיבה שקשה כל כך לעשות מניפולציות על בלוקצ’ין כי המידע על הבלוקים מבוזר ומחייב כרייה מחדש של כל התהליך מנקודת השבירה ואילך. מה שהופך כל שינוי לקשה יותר ויותר עד בלתי אפשרי.
טוקן (token) הוא כבר בלוקצ’ין שמכיל מידע על עיסקאות בין אנשים או כתובות. בדיוק כמו בבלוקצ’יין גם כאן ישנם מספר מופעים של אותה שרשרת ולכן שינוי באחד הבלוקים יוצר חוסר תאימות עם העותקים האחרים וניתן לגילוי יחסית בקלות וזו החשיבות עבור מידע על כסף. הצורך למנוע שינויים או מניפולציה על דברים שנעשו בעבר.
מה שלא מופיע בטוקן הוא המאזן של הכתובות או החשבונות או הכתובות שמהם או אליהם זז הכסף אלא רק מידע על העיסקאות. בטוקנס לא ניתן לדעת האם יש את הכסף שאמור לעבור מאחד למשנהו אצל הראשון. זו הסיבה שנוצרו עסקאות של מטבעות ולא רק טוקנס. במטבעות דיגיטליים בבלוקצ’יין מצויינים גם המאזנים שמהם נגבו או אליהם הועברו הסכומים והם נקראים קוין בייס.

סגור לתגובות.