הולך ופוחת הדור

הולך ופוחת הדור…אנשי הגות  ומנהיגים חברתיים השתמשו באימרה הזו דורות קודם. והיום – משתמשים בה  בכאב גדול ובתחושה של החמצה גדולה – מפני שאנחנו הולכים ומאבדים את הקשר עם ילדינו, לטובת  הקשרים הוירטואליים ברשתות החברתיות וחשיפה לאמצעי תקשורת  שהמשתמש רואה  במכשיר את העיקר ומאבד את הדבר האמיתי – את הקשר הבין אישי במשפחה בין חברים ובכלל. ויש זרם תודעה חדש שמבקש להבליט את הנתונים הבאים כדי להעיר אותנו ולעורר את התודעה שלנו למציאות הקשה.

מצד אחד התמסרנו למרדף אחרי חיים נוחים, קריירה משגשגת, מימוש עצמי, בניית מעמד וצבירת נכסים חומריים, ובמקביל  העלמנו עין מהתפקיד העיקרי שלנו החינוך  בבית –  ושלחנו אותם לבית הספר בתקווה שמשהו טוב יקרה להם.

אבל מה כבר יכול לקרות במערכת שכל מטרתה היא להקנות ידע? להתחרות בציונים, מערכת שתכליתה להכשיר אותם להרוויח כסף, להצליח, להתפרסם, אבל לא למה שהם צריכים באמת בחיים. יצרנו עבורם מציאות מעוותת שהיא הכול חוץ מ"החיים עצמם". אינספור קשרים בין אדם ל"מכונה", ואפס קשרים בין אדם לאדם ובין לב ללב.

מחקרים עדכניים שפורסמו על ידי אוניברסיטת מישיגן שמצביעים על ירידה של שמונים אחוזים ביכולת של בני נוער לפתח אמפתיה זה כלפי זה. "הילדים שלנו פחות אנושיים, ואנחנו לא מבחינים בזה", טען לאחרונה האנתרופולוג תמיר ליאון.

בנוסף מחקרים מציינים  כיצד בני הנוער בורחים מהמציאות על  ידי אימוץ אופנת השתייה והשיכרות, שימוש בסמים, קיום יחסים בגיל צעיר והתמכרות לצד השלילי שבמסכים  – ודור ההורים והמחנכים נוטים להתעלם, כי אין להם כלים להתמודד עם המציאות הזו. הם משליכים את הביקורת והאשמה "בחינוך" "בחברה המשתנה" בחידושים ובהמצאות הטכנולוגיות, ובמקביל  כועסים על בני הנוער ומאשימים אותם שהם "אדישים", "מנוכרים", "קרים", "דור רדוד וחסר עניין ומוטיבציה"…..

ויש הטוענים  שהנוער הוא בכלל לא הבעיה. הבעיה היא בנו – ההורים. אין דבר כזה "נוער טוב" או "נוער רע". כל דור הוא התוצר של החינוך שקיבל.

לכן יש להקים משרד חינוך (ולא משרד ההשכלה כפי שהוא כיום)

חינוך פירושו להעניק לאדם הצעיר כלים להבין את עצמו ואת הזולת, ללמד איך לתקשר נכון עם הסביבה, איך לעבוד בעבודת צוות, איך לבנות מערכת יחסים נכונה, המושתת על יחסי אמון ושיתוף פעולה.

ואז בסביבה שבה הילד ירגיש שיש אוזן קשבת, הערכה לאישיות שלו וליכולות שלו –   הוא  ילמד לעשות שימוש בכישורים שלו לטובת החברה, הוא  יאותגר ויתפתח להיות יעיל תורם וחיובי לחברה.

סגור לתגובות.